Genç kadınlar istihdam için Meslek Fabrikası’nda

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” zincirine bir halka daha ekleyerek “Ne Eğitimde Ne İstihdamda” (NEET) yer alabilen genç kadınların, Meslek Fabrikası’nın proje ve eğitimleriyle “Hem Eğitimde Hem İstihdamda” yer bulmasına katkı sunuyor.

Genç kadınlar istihdam için Meslek Fabrikası’nda

''İstihdam yolculuğunuzda hep birlikteyiz''

Meslek Fabrikası Halkapınar Kurs Merkezi’nde tamamlanan “Veri Giriş Elemanı Eğitimi” sertifika töreninde söz alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar “Toplumsal refahı yükseltmek, bunun eşit bir şekilde paylaşımını yapmak ve kadınların sosyo-ekonomik alanda yer almalarını sağlamak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu proje kamu adına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, uluslararası bir disiplin olarak UNDP’nin, özelde Sabancı Vakfı’nın, akademik anlamda Katip Çelebi Üniversitesi’nin yer aldığı ve arka planda büyük bir emeğin verildiği bir temele dayanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer”in vizyonu doğrultusunda işsizlikle mücadele için bu yapının bir parçası olarak sizleri buradan mezun etmekle kalmayacağız ve tüm istihdam yolculuğunuzda yanınızda yer alacağız.” dedi.

''Yanınızda olmaya devam edeceğiz''

Sabancı Vakfı Proje Yöneticisi Şimal Yavaş ise 18-29 yaş arası kadınların yetkinliklerini arttırmayı amaçlayan proje kapsamında kursu tamamlayan genç kadınları tebrik ederek, “Bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Koordinatörü Güvenç Küçüktok da “Paydaşlarımız ile istihdam yolcuğunda tüm süreçleri takip edeceğiz, talep eden sektörlere yönlendirmelerin yanı sıra burada almış olduğunuz eğitimlerin daha kapsamlısını almanız konusunda da yol gösterici olacağız.” şeklinde konuştu. 

Yeni eğitim olanakları

Törene katılan Katip Çelebi Üniversitesi öğretim görevlisi Tolga Şentürk de, “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek Programı” (NEETPRO) hakkında konuşarak, Veri Giriş Elemanı kursundan mezun olan kursiyerlerden şartları uygun olan 10 kişiye “Veri Analistliği” eğitimi olanağı sunacaklarını bildirdi. 

NEET nedir?

“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” ile 18-29 yaş arası kadınların yetkinliklerinin artırılması amaçlanıyor. Eğitimde ve istihdamda olmayan gençler için Not in Education, Employment or Training (NEET) kavramı kullanılıyor. NEET grubu içerisinde kadınların çarpıcı bir şekilde daha büyük bir paya sahip olduğu görülüyor. Sabancı Vakfı tarafından desteklenen “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülüyor.

Hibya Haber Ajansı