Karatutlu: “Vatandaşlar orta hasarlı binalardaki belirsizliğin giderilmesini talep ediyor"

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’taki son durumu özetledi.

Karatutlu: “Vatandaşlar orta hasarlı binalardaki belirsizliğin giderilmesini talep ediyor

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 9 aydan fazla süre geçtiğini vurgulayan Karatutlu, evleri “orta hasarlı bina” olarak belirlenen binlerce kişinin, doğal gazlarının kesilmesi ve evlerini terk etmelerinin gerekmesi nedeniyle mağdur edildiğini söyledi.

Karatutlu, yetkililerin keyfi şekilde bölgeleri “uygun alan” veya “uygun olmayan alan” şeklinde belirlediklerini öne sürerek, “Fay hattı tespitleri bile binalara, arsalara ve sahiplerine göre yer değiştiriyor. Orta hasarlı bina güçlendirilmesi için, bir an önce çözüm ve belirsizliğin giderilmesini vatandaşlar talep ediyor.” dedi.

“Kahramanmaraş’a uzak illere nakledilen yükümlü ve tutukluların aileleri büyük mağduriyet yaşamaktadır”

Konuşmasında son olarak depremin ardından Kahramanmaraş Türkoğlu’ndaki hasarlı hapishaneden farklı illere nakledilen yükümlülere değinen Karatutlu “Ardahan, Antalya, Mersin gibi Kahramanmaraş’a uzak illere nakledilen yükümlü ve tutukluların aileleri büyük maddi ve manevi mağduriyet yaşamaktadır” şeklinde konuştu.

  Hibya Haber Ajansı